Písemná práce z francouzského jazyka

U státní maturity z francouzského jazyka se samozřejmě testuje i dovednost psaní. Maturitní písemná práce je tedy jednou ze tří částí maturity, dalšími částmi jsou ústní zkouška a didaktický test. Od roku 2022 si zadání maturitní písemné práce z francouzštiny připravuje každá střední škola nebo gymnázium sama.

Při psaní maturitní písemné práce Vás mohou čekat dvě části, ze kterých se písemná práce může skládat. První část písemné práce může být částí delší, rozsah textu může být 120-150 slov, zatímco druhá část písemné práce může být kratší a může obsahovat 60-70 slov. V obou částech se mohou objevit následující slohové útvary: formální dopis, neformální dopis kamarádovi, motivační dopis, e-mail, žádost, pozvánka, vzkaz, charakteristika, vypravování, článek, popis, zpráva, oznámení, návod nebo instrukce. Může se ale také objevit pouze jedna část písemné práce z francouzského jazyka u maturity, která bude obsahovat jeden z výše zmíněných slohových útvarů a bude mít minimálně asi 200-240 slov.

Každá část má vždy své pevně dané zadání, které je vždy nutno důkladně přečíst, pochopit a precizně vypracovat text tak, aby bylo zadání co nejlépe splněno.

Jak zadání k maturitní písemné práci z francouzštiny vypadají?

Písemné práce – francouzský jazyk

Stáhněte si písemné práce státních maturit online

Písemná práce ČJ
Písemná práce AJ
Písemná práce RJ
Písemná práce NJ
Písemná práce ŠJ